E-Nabiz

Ateşsiz Döküntülü Hastalıklar

01.09.2023
Ateşsiz Döküntülü Hastalıklar

Ateşsiz döküntülü hastalıklar virüs kaynaklı olabileceği gibi solunum yollarına bağlı olarakta gelişebilmektedir. Özellikle yetişkin hastalıklarında döküntü hastalıklar ateşsiz seyreder. Sepsis, Steven-Johnson sendromu, Eritema dikkat çekmektedir. Bununla birlikte ateş belirtisi olmadığı halde kullanılan ilaçlarda döküntüye sebebiyet verebilmektedir. Özellikle yaşlılarda deri döküntülerine sıkça rastlanmaktadır.

Ateşsiz Döküntülü Hastalıklar

Ateşsiz döküntülü hastalıklar nelerdir merak edilmektedir. Ancak döküntü hastalıkları çoğunlukla enfeksiyon veya virüsler yüzünden oluşum göstermektedir. Dolayısı ile döküntülü hastalıkların çoğunda ateş kaçınılmazdır. Ancak bazı döküntü hastalıklarında hafif ateş gözlemlenebilir. Hastalığın türüne ve hastanın bünyesine göre ateş belirtisi değişken olabilmektedir. Bazı kişiler hiçbir belirti vermeden sadece döküntü ile de hastalığı atlatabilmektedir.

Hangi hastalıklar Ciltte Döbir Küntü Yapar

Hangi hastalıklar ciltte döbir küntü yapar hasta ve yakınları tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Deri enfeksiyonlarında döküntüler oldukça sık gözlemlenmektedir. Kızıl, Kawasaki hastalığı, kızamık, zona, el, ayak ve ağız hastalığı, suçiçeği beşinci ve altıncı hastalıklar cilt üzerinde dönir küntü meydana getirir. Bu hastalıkların çoğunda ateş olmazsa olmaz belirtiler arasındadır.

Bebeklerde Ateşsiz Döküntülü Hastalıklar

Çocuklarda gelişen döküntü hastalıklarında genellikle ateş önemli belirtiler arasındadır. Döküntü hastalıkları genel olarak çocukluk evresinde geçirilmektedir. Kızamık, 6.hastalık, zona, suçiçeği, 5.hastalık, el ayak hastalığı en sık rastlanan döküntü hastalıkları arasında yer almaktadır. Bebeklik döneminde geçirilen döküntü hastalıkları maalesef ya hafif ateş veya yüksek ateş ile kendini göstermektedir.

Diğer makalemiz: Balık Etinin Faydaları Nelerdir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.