E-Nabiz

Aile hekiminden randevu alma sistemi

15.02.2022
Aile hekiminden randevu alma sistemi

Aile hekiminden randevu alma sistemi, aile hekimi randevu nasıl alınır, aile hekimi randevusuz gidilir mi ve e nabız aile hekimi randevu nasıl alınır gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. 1 Temmuz itibarıyla hastanelerin de kullandığı Merkezi Randevu Sistemi’ni aile hekimleri de kullanmaya başladı.

Aile hekiminden randevu alma sistemi

Yeni sistem sayesinde Aile Hekimi görmek isteyen vatandaşlar, istedikleri zaman beklemek zorunda kalmadan bunu yapabilecekler. Bu uygulama ücretsiz olacaktır. Randevu almak için “Alo 182” kullananlardan bağlı oldukları operatörün tarifesine göre ücret alınacaktır. Ayrıca, randevular internet veya mobil uygulamalar kullanılarak ücretsiz olarak planlanabilir.

Yeni sistem ne gibi faydalar sağlıyor?

ALO 182 ve mobil cihazlar için “Hastane Randevu Merkezi Mobil Uygulaması” kullanılarak randevular hızlı ve kolay bir şekilde alınabilmektedir. Vatandaşlar dilerlerse randevu almadan Aile Hekimine başvurabilirler. Sonuç olarak, muayene için randevu almaya gerek yoktur. Ayakta tedavi talep eden hastalara fizik muayene yapılacaktır. Alışılmış olduğu gibi, acil hastalara öncelik verilecektir. Bir hastanın birinci basamak hekimi izinli ise, yerini dolduran başka bir aile hekimi tarafından görülebilir.

Merkezi hekim randevu sistemi nedir?

TC Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de sağlık hizmetlerinin etkinliğini ve verimliliğini artırmak amacıyla Sağlıkta Dönüşüm Projesi’ni hayata geçirmiş ve bu program kapsamında birçok çalışma yürütmüştür. Merkezi Doktor Randevu Sistemi, programın en önemli kazanımlarından biridir. MHRS, vatandaşların Sağlık Bakanlığı hastaneleri, ağız ve diş sağlığı klinikleri ve aile hekimlerini canlı operatörler, online veya MHRS mobil uygulaması aracılığıyla telefonla arayarak istedikleri hastane ve diş hekimlerinden randevu almalarını sağlayan bir sistemdir.

AB tarafından kabul edilen 20 temel kamu hizmetinden biridir ve şu anda Türkiye’de uygulanmaktadır. Daha önce kamu hastanelerinde ve ilgili sağlık kuruluşlarında yaygın olarak kullanılan MHRS merkezi randevu sistemleri. Ayrıca, devlet hastanesi randevu sistemlerini tek bir yerden yöneten dünyadaki ilk ve tek sistem olma iddiasındadır. İletişim merkezi, internet ve mobil uygulamalar aracılığıyla MHRS; Alo 182, hastanelerden ve aile hekimlerinden büyük bir erişilebilirlik düzeyi ile asistanlara hizmet verebilmektedir. Randevu sistemi üzerinden elde edilen veriler ile MHRS, yeni sağlık politikasının oluşturulmasına katkı sağlamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.