E-Nabiz

Aile hekimi uzmanı hangi ilaç raporları verebilir?

28.01.2022
Aile hekimi uzmanı hangi ilaç raporları verebilir?

Aile hekimi uzmanı hangi ilaç raporları verebilir, aile hekimi uzmanı hangi ilaçları yazabilir ve aile hekimi ilaç rapor yazabilir mi gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Aile hekimi uzmanı unvanı tıp fakültesi eğitimi, ardından aile hekimliği uzmanlığı eğitimi almış kişilere verilen unvandır.

Aile hekimi uzmanı hangi ilaç raporları verebilir?

Aile hekimi uzmanlarının, görevlendirilmiş aile hekimlerinden farklı 3 yıllık aile hekimi uzmanlığı eğitimi almış olmalarıdır. Aile hekimi uzmanlarının ilaç yazma yetkileri sınırlıdır. Bazı ilaçların yalnızca ilgili bölümün uzman hekimleri tarafından yazılması gerekir. Aile hekimi uzmanları SUT hükümleri doğrultusunda rapor düzenleyebilirler. Aile hekimi sertifikasına sahip pratisyen hekimlerin ise rapor düzenleme yetkisi bulunmamaktadır.

Uzman aile hekimlerinin düzenlediği raporun ise Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı tarafından onaylatılması gerekir. Görevlendirilmiş aile hekimlerinin rapor yazma yetkisi aile hekimi uzmanlarından daha kısıtlı olsa da ilaç yazma yetkisi daha kısıtlı değildir. Aile hekimleri SUT’ ta aile hekimi uzmanının yazabileceği tüm ilaçları yazabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.