E-Nabiz

Aile Hekimi Sigara Bırakma ilacı Yazıyor mu

14.02.2023
Aile Hekimi Sigara Bırakma ilacı Yazıyor mu

Günümüzde sigara kullanımına karşı pek çok çalışma ve proje gerçekleştirilmektedir. Sigarasız bir yasam için; özendirme adına birçok kamu spotları yayınlanmaktadır. Bunun yanında ücretsiz olarak sigara bırakma poliklinikleri hizmet vermekte ve destek sağlamaktadır. İlaçlar yine devlet desteği adı altında reçeteli ve ücretsiz olarak verilmektedir.

Aile Hekimi Sigara Bırakma ilacı Veriyor mu

Ücretsiz tedavi fırsatını duyan birçok vatandaş ise bu kötü alışkanlığından kurtulmak için harekete geçti ve tedavi olmaya karar verdi. Cumhurbaşkanlığının yaptığı açıklamaya bağlı olarak ise; tedavi talep eden bağımlıların sayısı 500 bin kişiyi aşmadığı sürece ücretsiz olarak tedavi uygulamasının devam edeceği bilinmektedir.

Sigara, kişinin hem sağlığını hem de maddi olanaklarını kötü etkilemektedir. Bu yüzden pek çok insan, vücutta bağımlılık yapan bu maddeden kurtulmaya çalışmakta ve tedavi olmaktadır. Peki; günümüzde ücretsiz olarak tedavisi yapılan sigara bağımlılığı ilaçları, sağlık ocaklarındaki aile hekimleri tarafından yazılabiliyor mu?

Sigara bırakma ilaçları; 1. basamak resmi sağlık kurumları, 2. basamak resmi sağlık kurumları ve 3. basamak resmi sağlık kurumları tarafından reçete edebilmektedir.

Sağlık ocakları ise, 1. basamak sağlık arasında yer alarak bu kurumlardan biri olmaktadır. Yani; sigara bırakma ilaçları, sağlık ocakları aracılığıyla da alınabilmektedir. Sigarayı bırakmak istiyor ancak hastaneye gitmek istemiyorsanız, ilaçlarınızı bağlı bulunduğunuz sağlık ocağındaki aile hekiminize de yazdırılabilir ve kullanabilirsiniz. Sigarayı bırak için bir karar aldıysanız, hemen bağlı olduğunuz aile hekiminize başvurun ve gerekli bilgileri edinin.

NOT: Sigara bırakma ilaçlarının arasında en çok kullanılanlar zyban ve champix vardır.

Diğer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.