E-Nabiz

Aile hekimi sertifikası nasıl alınır?

17.01.2022
Aile hekimi sertifikası nasıl alınır?

Aile Sağlık Merkezi, toplum sağlık hizmetlerinin ilk basamağını oluşturmakta ve bu merkezlerde görev yapan doktorlar aile hekimi olarak tabir edilmektedir.

Aile hekimi sertifikası nasıl alınır?

Aile hekimi olabilmenin ilk şartı, herhangi bir üniversitenin Tıp Fakültesi bölümünün bitirilmesidir. Tıp Fakültesine bağlı Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı bölümünü bitirenler, sertifikaya gerek kalmadan direkt aile hekimi olarak göreve başlayabilmektedir. Yine Tıp Fakültesini başarı sağlayarak bitiren kişiler ise pratisyen doktor olarak görev yapabilmektedir. Sertifika almak zorunda olan kişiler tarafından çokça araştırılan aile hekimi sertifikası nasıl alınır? sorusu hakkında ise işte cevaplar.

Alanında uzmanlaşmayı istemeyenler, Aile Sağlık Merkezlerinde aile hekimi olarak çalışabilmektedir. Ancak bunun için Sağlık Bakanlığı tarafından açılan ilgili eğitim programına katılma zorunluluğu vardır. Bu programda; 7 günlük teorik eğitim görülmekte ve geçici bir sertifika belgesi alınmaktadır. Bu sertifikaya sahip olan kişiler, mevcut hizmet puanına göre herhangi bir sağlık merkezine atanarak stajyer olarak görev yapmaktadır. Bu görev sonunda ise başarılı olmak şartı ile Aile Hekimliği Sertifikası alabilmektedir. Gerekli başvurular, il sağlık müdürlüklerine yapılmaktadır. Aile hekimi eğitim programı ile bireylerin, ailelerin ve toplum sağlığının korunarak geliştirilmesi, karşılaşılabilecek herhangi olası bir problemde erken tanı, tedavi, gözlem ve rehabilitasyona dair tüm hizmetlerin sunulabilmesi, tıp etiği ilkelerine uyum sağlanarak sağlık hakkında gerekli tüm bilgi, beceri ve tutumların kazandırılması hedeflenmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.