E-Nabiz

Aile hekimi izinli ise yerine kim bakar?

18.01.2022
Aile hekimi izinli ise yerine kim bakar?

Aile hekimi izinli ise yerine kim bakar, aile hekimi yerinde yoksa ne yapmalı ve aile hekimi yok ne yapabilirim gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Sağlık Bakanlığına bağlı,sağlık ocakları yada diğer adıyla aile sağlık merkezleri Türkiye’nin bütün illerinde,ilçesinde bulunan mahalleler,köyler ve semtlerde hastahanelerden önce ulaşılabilen küçük yerleşim yeri olan sağlık hizmeti veren aile sağlık merkezleri adı verilir.Merak edilen sorular aile hekimi ve sağlık elemanlarının izin günleri kaç gündür.Bayan aile hekimi yada bayan sağlık çalışanlarının gebelik ve doğum gibi izin günlerinde,aile hekimi izinli ise yerine kim bakar?İlgili detaylı açıklama yapmadan merak eden okuyucularımıza bilgi aktaralım.

Aile hekimi izinli ise yerine kim bakar?

Türkiye’nin bütün küçük yerleşim yerlerinde bulunan sağlık ocakları ve diğer adıyla aile sağlık merkezlerinde Türkiye’de toplam aile sağlık merkezi en son açıklamaya göre 7 bin 979 tane aile sağlığı merkezi bulunmaktadır. Aile sağlığı merkezin’de görev yapan toplam aile hekimlerinin sayısı 24 bin 082 tane aile hekimi hizmet vermektedir. Türkiye’de her bir aile hekimine düşen 3 bin 405 kişiye kayıtlı olan kişilerden sorumludur.

Gelelim asıl soruları cevaplamaya; aile hekimi ve çalışanlarının izinle alakalı olan bilgiler ve aile hekimi izinli ise yerine kim bakar sorusunu cevaplandırmaya.

Aile sağlığı merkezin’de görevli olan aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarının yıllık izinleri alakalı yürürlüğe giren kanun teklifi 15 Kasım 2018 tarihi kabul edilen TBMM kurulunun onayından geçerek oy birliğiyle kabul edildi.

Düzenlemeye göre; aile hekimleri ve aile sağlığının elemanlarının yıllık izinleri sözleşme döneminde toplam izin günleri 30 gündür.5 gün kongre ve seminer izni verilmekle beraber hastalık, kaza, durumlarda 10 gün izin eğer ciddi bir durumla karşı 40 güne kadarda izin uzatılabilir.Evlenme ölüm gibi cenaze olan durumlarda 5 yada 7 gün izin verilir. Bayan aile hekimi gebelik doğuma yakın 8 gün izin, doğumdan sonra toplam 16 hafta izin verilir.

Aile hekimi izinli ise yerine aynı yerinde çalışan sağlık merkezlerinde görev yapan aile hekimleri hastalarına bakabilir. Ancak her ihtimale rağmen, vatandaşa bakacak aile hekimi yoksa kayıtlı vatandaşları sağlıkları aksamaması için izinli aile hekimin yerine toplum sağlığında bir hekimi hizmet için görevlendirir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.