E-Nabiz

Kan iğneyi aile hekimi yazabilir mi

19.03.2022
Kan iğneyi aile hekimi yazabilir mi

Kansız kalmak oldukça sıkıntılı bir durumdur. Vücudun enerjik olması ve çeşitli kan hastalıklarından korunmak için kan her zaman ihtiyaçtır. Kan iğneyi aile hekimi yazabilir mi, birçok kişi için önemli bir sorudur. Sağlıklı olabilmek için kan deposunun yeteri kadar dolu olması gerekmektedir. Kansızlık şikâyeti olan kişiler kan yapıcı ilaç ve iğne kullanmalıdır. Aile merkezi hekimleri kan iğnesi yazma hakkına sahiptir.

Kan İğnesini Aile Hekimi Reçete Eder Mi?

Vücudun sağlıklı çalışabilmesi için eksik olan kanın tamamlanması gerekir. Aile hekimi kan iğnesi yazma yetkisi bulunmaktadır. Hastaların yaşam standartlarını yükseltmesi adına kan yapıcı ilaç ve iğne kullanımı çok önemlidir. Kansız kişilerde enerji düşüklüğü olabileceği gibi çeşitli sağlık sorunları da kendini göstermektedir. Bu sebeple kan eksikliğinin tedavi edilmesi şarttır. Kan iğnesi hızlı bir şekilde kan depolarınızın dolmasından etkili olabilmektedir. Bu yüzden kan ilaçlarından çok daha güçlüdür. Kan eksikliğiniz durumunda aile hekiminden destek alabilirsiniz. Kan tahliliniz kan iğnesi kullanıp kullanamayacağınızı belirleyecektir.

Aile Hekimi Kan İğnesi Verebilir Mi?

Aile hekimi kan iğnesi reçetesi verebilir. Ancak beyaz kan hücreleri eksikliğinde aile hekiminin iğne yazması imkansızdır. Beyaz kan hücresinin eksikliği durumda mutlaka rapor çıkartılmalıdır. Bu durumda kan iğnesini yazacak kişi Dahiliye ve diğer yan dallar olacaktır. Aile hekimi sadece genel bir kan eksikliği durumunda kan iğnesi yazabilir. Aile hekimleri risk taşıyan bir kan hastalığının tedavisi için kan iğnesi yazma hakkında sahip değillerdir.

Yorumlar
  1. Yusuf dedi ki:

    Fmf için kullanılan ilaris saglık ocagı yazarım bilgi verirseniz sevinirim

    1. Admin dedi ki:

      Merhaba yusuf bey, Fmf ilaçlarından colchicum ve dispert’i aile hekiminize danışarak yazdırabilirsiniz. Çoğu aile hekimi bu ilaçları yazmakta tereddüt edebilirler. Uzmanından yazdırmanız daha iyi olacaktır.