E-Nabiz

Aile Hekimi Diazem Yazabilir mi

29.03.2022
Aile Hekimi Diazem Yazabilir mi

Aile hekimi diazem yazabilir mi, diazem nedir, diazem reçetesiz satılır mı, diazem ne için kullanılır, aile hekimi hangi ilaçları yazabilir ve aile hekiminin yazabileceği antidepresanlar gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Diazem ilacının etken maddesi diazepamdır.

Diazem Nedir – Diazem Ne İçin Kullanılır

Diazem ilacı endişe ve kaygı durumlarında kısa süreli tedavi amaçlı hastalarda alkollü bırakmış olan kişilerin titreme, hayal görme, huzursuzluk, hezeyan gibi geçici bilinç bozukluklarında, kas kasılmaları ve Serebral inme için kasların gevşemelerine yardımcı olmak için havale titreme ağrılı kas kasılmalarının ilerleyici türlerinde kullanılmaktadır. Eğer ciddi derecede karaciğer rahatsızlıklarınız varsa porfiriy, uykuda geçici solunum yetmezliğiniz varsa dar açılı glokomunuz varsa ruhsal çöküntünüz, ruhsal hastalığınız varsa nefes alıp vermede zorlanıp nefes darlığı yaşıyorsanız, Myastenia Gravis isminde bir hastalığınız varsa bu ilacı kullanmamanız önerilmektedir.

Diazem ilacının olası yan etkilerinde; baş ağrısı, baş dönmesi, titreme, konuşurken dilin dolaşması, çift görme, bulanık görme, tansiyon düşüklüğü, kabızlık, tükürük salgılanmasındaki değişiklikler, bulantı, sarılık, deri döküntüleri, idrar yapamama, idrar tutamama ve kaçırma gibi yan etkileri olabilmektedir. Bu tür durumlarda doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

Aile hekimi diazem yazabilir mi

Sağlık Bakanlığınca yayınlanmış olan genelge ile aile hekimleri artık birçok ilacı yaza bilmektedir. Psikoloji Deri ve zührevi hastalıkların birçok tedavisinde Aile Hekimleri teşhis koyabilir ve tedaviyi yürütüp ilaç yazabilmektedir. Diazem ilacı ise tedavisi uzman doktor tarafından konulan bir hastalığın tedavisinde kullanılmak üzere yazılması gereken bir ilaçtır. Bu sebeple ilacını Aile Hekimi yazamaz. Diazem ilacını uzman doktorun yazması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.