E-Nabiz

Aile hekimi çinko testi

27.01.2022
Aile hekimi çinko testi

Çinko, insan vücudu tarafından sentezlenemeyen ve dışarıdan belli bir miktarda alınması gereken esansiyel minerallerdendir. Özellikle vücutta enzim fonksiyonları için gerekli olan minerallerden biridir. Araştırmalara göre yaklaşık olarak 200 adet enzimin fonksiyon gösterebilmesi için çinko gereklidir. Çinko genel olarak bağışıklık sistemi, saç-tırnak-cilt sağlı, kemiklerdeki mineral yoğunluğu artışı gibi biyolojik etmenleri geliştirebilme etkisine sahiptir.

Aile hekimi çinko eksikliği

Vücut için önemli olan bu mineral, esansiyel olmasından ötürü az bir miktarda vücutta bulunur ve eksikliği hızlı bir şekilde fark edilebilir. Çinko eksikliğinin oluşma nedenlerinden bazıları; yoğun olarak tahıl ile beslenme, vejetaryenlik ve damar içi beslenmek zorunda olma (bazı sağlıksal sorunlar nedeni ile) gibi durumlar nedeni ile ortaya çıkabilir. Ayrıca çinko eksikliğinden mustarip kişilerde baş ağrısı, gece körlüğü, ishal, iştahsızlık, yara iyileşmelerinde yavaşlama ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi etkiler gözlenebilmektedir. Bu yüzden belirtilerden herhangi biri veya birkaçı altında iken çinko testi yaptırmak için sağlık kuruluşlarına gidilmesi gerekmektedir.

Aile hekimi çinko testi

Aile hekimliklerinde birçok test yapılabilmektedir. Ancak genel olarak çinko testi, aile hekimliklerinin yaptığı testlerden biri olmamaktadır. Genel itibari ile kan testleri, kan şekeri ölçümü, gebelik, kolesterol vb. gibi testler veya tahliller aile hekimlikleri yani sağlık ocaklarında yapılabilmektedir. Ancak bu testler ve tahliller bölgelere, şehirlere, sağlık ocağının gelişmişliğine göre farklılık gösterebilir. Çinko testi de büyük oranda il hastanelerinde veya özel hastanelerde yapılması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.