E-Nabiz

Aile Hekimi çalışma saatleri 2023

10.01.2022
Aile Hekimi çalışma saatleri 2023

Yazımızda aile hekimi çalışma saatleri, aile hekimi çalışma saatleri 2023, aile hekimi çalışma saatleri çizelgesi, aile hekimi çalışma saatleri Ankara, aile hekimi çalışma saatleri İzmir ve aile hekimi çalışma saatleri İstanbul gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz.

Aile Hekimi çalışma saatleri 2023

Aile hekimliği çalışma saatleri nelerdir, yurt genelinde hafta, için sabah saat 08:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında sağlık hizmeti vermektedir. Öğlen saat 12:3 ile 13:30 arasında öğle tatili yaparlar. Sağlık ocakları hafta sonlarında kapalıdırlar.

Aile Hekimi Nedir? Sağlık Ocağı Hangi Sağlık Hizmetleri Sunar?

Aile hekimleri ve sağlık ocakları kişiye yönelik sağlık hizmetleri vermektedir. Kan tahlili idrar tahlili, yeni doğanlara aşı ve izlem, gebelik izlemi, gebelik takibi ve birinci basamak teşhis tedavi ve rehabilite alanında sağlık hizmeti vermektedir. Yaş din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmaksınız sağlık hizmeti sunan sağlık ocağındaki her hekiminin baktığı hastaları kayıtlı ve sınırlıdır. Ülkemizde her ailenin aile hekimi bulunmaktadır. Bir aile hekimi en fazla 4.000 hastaya bakmakla sorumludur.

Aile Hekiminin Sorumlulukları Nelerdir?

Aile hekimlerinin görev ve sorumlulukları şunlardır;

  • Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetlerin sunarlar. Birinci basamak tanı ve tedavi hizmeti, danışmanlık ve rehabilitasyon hizmeti sunarlar.
  • Kayıtlı kişilere sağlık alanında rehberlik ederler. Geliştirici ve koruyucu hizmeti ile anne bebek sağlığı çocuk sağlığı aşı hizmetleri ve aile planlaması çok çeşitli faaliyetleri vardır.
  • Bünyesinde kayıtlı kişilerin sağlık durumların değerlendirmelerini yapmak için 6 ay da bir değerlendirmeye çağırır. Kayıtlı kişilerin yaş cinsiyet ve hastalıklarına yönelik gerekli tanı tedavi izlem ve tarama testleri yaparlar. (Kan tahlili, şeker, gebelik testi, kanser taraması
  • Periyodik sağlık hizmetleri sunar.

Benzeri sağlık alanında hastalara her türlü konuda yardımcı olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.