E-Nabiz

Zolax aile hekimi yazabilir mi

01.03.2022
Zolax aile hekimi yazabilir mi

Zolax aile hekimi yazabilir mi diye merak ediyorsanız sizler de yazımızdan bunun cevabını öğrenebilirsiniz. Bilindiği üzere bazı ilaçların yazılması için özel uzmanlık alan gerekmektedir. Aile hekimleri de bazı özel alan gerektiren ilaçları yazamaz. Peki Zolax aile hekimi yazabilir mi işte bu sorunun yanıtını burada bulabilirsiniz.

Zolax Nedir?

Zolax bir tür mantar ilacıdır. Mantar enfeksiyonu kapan hastaların tedavisi için kullanılır. Mantar şüphesi ile ya da mantar olmamak için de bu ilacın kullanımı yaygındır.

Zolax Aile Hekimine Yazdırabilir miyim?

Mantar ilaçları da son dönemde psikiyatri ilcaları gibi alımı ve yazılması kısıtlananlar arasında yer alıyor. Bu da akıllara Zolax aile hekimi yazabilir mi sorusunu getiriyor. Zolax ilacı bir mantar ilacı olduğu için bu ilacın yazdırılması konusunda bir kural bulunuyor. Öncelikle şunu belirtelim ki, bu ilacı evet aile hekimi yazabilir. Ancak kısmen yazdırabilir. Peki bu nasıl oluyor?

Mantar ilacı Zolax daha önce hiçbir hekim tarafından yazılmamış ise aile hekimi bu ilacı yazabilir. Sadece iki kutu yazabilme hakkı vardır. Bunun sonunda hastanın hala bu ilaca ihtiyacı var ise, 6 ay beklemesi gerekir. Altıncı ayın sonunda aile hekimine ikinci kez yazdıramaz. Cildiye hekimine yani özel ihtisas alanına, bu ilacı reçete ettirmesi gerekir. Böylelikle yanlış ilaç kullanımının da önüne geçmeye yarayan bir sistem oluyor. Dermatolog tarafından hastalığın durumuna bakılması ve una uygun rapor çıkartılması yapılır. Böylelikle hasta rapora göre bu ilacı alabilme hakkına sahip olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.