E-Nabiz

Terbisil Tablet Aile Hekimi Yazabilir Mi

30.04.2022
Terbisil Tablet Aile Hekimi Yazabilir Mi

Sizlere bu yazımızda da aile hekimleri terbisil tablet yazabilir mi, terbisil tablet ne işe yarar, terbisil tablet tırnak mantarı kullanımı ve terbisil tablet muadili hangisidir onları göstermeye çalışacağız.

Tinea korporis, isilik gibi mantar enfeksiyonlarında terbisil tablet kullanılarak, mantarların üremelerini durdurur ve mantarları öldürür. Bu tip mantarlar genel olarak koltuk altlarında, kasıklarda, el ve parmak aralarında görülür.

Dinimizin vecibelerini yerine getirmek için sık sık abdest alındığından, parmak aralarında kalan ıslaklık, mantar enfeksiyonlarını artırmaktadır.

1 kutu içerisinde 28 adet tablet bulunmaktadır. Tablet 250mg terbinafin hidroklorür içerir. Karaciğer rahatsızlığı olanların kullanmaması gerektiğinden, doktor ilacı yazmadan önce mutlaka kan tahlili görmek ister.

Terbisil Nasıl Kullanılır

İlaç kullanıldığında bağışıklık sistemini harekete geçirir ve mantar enfeksiyonlarını ortadan kaldırır. Ayrıca mantarın bulaşması da engellenmiş olacaktır. Kullanım dozu belirlenirken, hastanın yaşı dikkate alınır. Çocukların kullanması gerektiğinde, doktor çocuğun yaşı ve kilosunu dikkate alacaktır.

Benzeri vajinal tablet ilacı: Gynoflor aile hekimi yazabilir mi

Aile Hekimi Terbisil Tablet Yazabilir Mi

El, ayak, vücut, vajinal mantar türlerinde, saç ve deri enfeksiyonlarında kullanılan terbisil tablet; dermatologlar tarafndan reçete edilmelidir. Aile hekimleri de bir reçetede en fazla 2 kutu olacak şekilde, doktorların verdiği raporu görmesi şartıyla, yazabilir.

Cildiye uzmanlarının hastayı görmesi sonucunda verecekleri raporun süresi 6 aydır. 6 aylık süreç içerisinde, hastanın hiç ilaç almaması durumunda dahi, rapor kullanım süresi geçtiğinden verilen ilacı sistem onaylamaz.

Bir kez mantar hastalığı gözüken ve terbisil tablet ile hastalığını yenmiş olan hasta, 6-7 ay sonra tekrar ilaç almak için aile hekimine görünmek istemesi durumunda öncelikle dermatologa götürmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.