E-Nabiz

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası e nabız

21.01.2023
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası e nabız

Tamamlayıcı sağlık sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı çalışanların özel sağlık kuruluşlarında SGK kapsamı dışında kalan sağlık giderlerini karşılaması için sigorta şirketleri tarafından oluşturulmuş sağlık sigortası şeklidir. Sosyal Güvenlik Kuruluna bağlı olarak çalışan vatandaşlar devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde muayene olabilirler sadece ilaç alınması durumunda eczanelerde 6 tl katılım payı alınır. Emekli olan kişilerden elden muayene ücreti alınmaz emekli aylığından kesilir yine aynı şekilde yardım kuruluşlarına başvuruda bulunmuş veya devlet tarafından yardım bağlanmış vatandaşlardan elden muayene ücreti alınmaz aylıklarından kesinti şeklinde tahsil edilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı içerisine muayene, tahlil, tetkik, ayakta basit müdahaleler, oda, refakatçi gibi sağlık hizmetlerini kapsamaktadır. Beklenmedik durumlarda karşılaşılan kapsam dışı hizmetler için sigorta şirketleri mağduriyeti önleyebilmek adına teminat paketleri oluşturmuştur. Tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip kişi istediği zaman üyesi olduğu sigorta şirketine sahip olduğu sigorta kapsamının genişletilmesi için istekte bulunabilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası covid-19 virüsü kapsıyor mu?

Covid-19 salgınının küresel olarak yayılmasıyla birlikte covid-19 tedavisinin tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına dahil mi soruları hem sigorta sahiplerinin hem de ilk kez tamamlayıcı sağlık sigortası üyeliği yaptıracak kişiler tarafından merak konusu oldu. Covid-19 salgını öncesi tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında genel bir salgın hastalık tedavisini karşılamıyordu. Covid-19 küresel salgının başlamasıyla birlikte Türkiye de tüm sigorta şirketlerinin ortak karar almasıyla Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamına salgın hastalıklar da dahil edildi.

Sigorta şirketleri e-nabiz bilgilerini neden istiyorlar?

Sigorta şirketleri, sağlık sigortası yaparken müşterinin sağlık kurumlarından geçmişine yönelik hasar bilgilerine ulaşıyor ve sigortalanacak kişi hakkında risk ölçümü yapıyordu. Kişisel verilerin Korunması Kanunu’nun 2016 yılında kabul edilmesiyle birlikte sağlık bilgilerinin görülebilmesi işlenebilmesi için sigortalının sigorta şirketine açık rıza vermesi gerekiyor. Yeni sigorta sahibi olmak isteyen kişilerden başvuru sırasında açık rıza alınırken, ömür boyu yenileme sözü almış eski poliçe sahipleri sorun oluşturuyor.

Açık rızanın önemi;

  • Açık rıza olmadan kişisel verilerin işlenmesi kanunca yasaklanmıştır.
  • Sağlık verilerini işleyemeyen sigorta şirketi sigortalanacak bireyin ilgili kurumlardan eskiye dayalı muayene ve hastalık geçmişi bilgilerine ulaşamıyor.
  • Sigorta şirketleri sigortalı hakkında risk ölçümünü yapamıyor.

Sigorta şirketleri ise uluslararası uygulamayı örnek göstererek sigortalı ile sigorta şirketi arasında sağlık sigortası düzenlendiğinde sigortalının “meşru menfaat” sayılarak açık rıza ya ayrıca gerek olmaması gerektiğini savunmaktalar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.