E-Nabiz

Aile hekimi görevleri nelerdir?

09.02.2022
Aile hekimi görevleri nelerdir?

Aile hekimi görevleri nelerdir, aile sağlığı merkezlerinin görevleri nelerdir, aile hekimliği nedir nasıl çalışır ve aile hekimi hangi hastalıklara bakıyor gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Aile sağlığı merkezlerinde görev alan aile hekimlerinin, yerine getirmesi gereken belli başlı sorumlulukları mevcuttur.

Aile hekimi görevleri nelerdir?

Bu sorumlulukları aile hekimi görevleri nelerdir? adı altında şu şekilde sıralamamız mümkündür:

  1. Aile hekimi, ilk olarak görev yaptığı aile sağlığı merkezini yönetmekle mesuldür. Beraber çalıştığı ekibi denetleyerek bu ekibin hizmet içi eğitimlerini almalarını sağlamaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan özel sağlık programları ile şahsa ait sağlık hizmetlerini yürütmektedir.
  2. Kendisine kayıtlı bulunan tüm vatandaşları ayırmadan bir bütün olarak ele alarak hizmet vermektedir. (Şahsa yönelik gebelik, lohusalık, bebek – çocuk izlemleri ve aşılama hizmetleri gibi koruyucu sağlık hizmetleri/ tanı, tedavi, danışmanlık ve rehabilitasyon gibi hizmetlerin tamamı)
  3. Geliştiren ve koruyan hizmetler ile beraber anne çocuk sağlığı ve aile planlaması hakkındaki hizmetleri yürütmektedir.
  4. Evde takip edilmesi zorunlu bulunan yatalak, özürlü, yaşlı ve buna benzer durumdaki hastalara evde ya da gezici sağlık personelleri tarafından verilecek olan yerinde sağlık hizmetlerinin yürütülmesini sağlamaktadır.
  5. Sağlık raporları, sevk belgeleri ve reçete gibi resmi evrakları düzenlemektedir.
  6. Kişilere yönelik tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık gibi koruyucu sağlık hizmetlerinin yanı sıra bu hizmetlerden yararlanamayan, tanı ve tedavisi yapılamayan hastaları sevk etmekle; sevk edilmiş olanların geri bildirilen tanı, tetkik, muayene, yatış ve tedavi bilgileri hakkında değerlendirmeler yapmakla görevlidir. Ayrıca gerektiği durumlarda hastayı gözlem altına alıp tetkik ve tedavisini yapmakla sorumludur.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.