E-Nabiz

Nazoster Burun Spreyi Aile Hekimi Yazabilir mi

06.06.2022
Nazoster Burun Spreyi Aile Hekimi Yazabilir mi

Yılın belirli dönemlerinde, erişkin veya çocuklarda ağaç, ot, çimen ve bunun yanında alerjik mantar sporlarının solunmasıyla ortaya çıkabilen saman nezlesi; burun tıkanıklığı, burunda şişlik, tahriş, hapşırık ve burun akıntısı gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bunun yanında yıl boyunca devam eden rinit veya nazal polip gibi şikayetlerle doktora başvuran hastalara nazoster burun spreyi kullanımı önerilebilir. Beyaz renkli, sulu süspansiyon görünümündeki nazoster burun spreyi, 140 püskürtme için 18g süspansiyon içeren doz ayarlı ambalajda sunulmaktadır. Nazoster burun spreyi, doktorunuzun veya eczacınızın önerdiği süre ve sıklık boyunca, çalkalamanın ardından buruna püskürtme yoluyla uygulanır.

Nazoster Burun Spreyi Aile Hekimi Yazabilir mi

Aile hekimleri; burun akıntısı, tıkanıklık, burunda kaşıntı, hapşırık gibi şikayetlerle başvuran 2 yaşından büyük tüm hastalara ve nazal polip, mevsimsel rinit, burun iltihabı, saman nezlesi tanılı hastalarına Nazoster burun spreyini reçete edebilmektedir. Bununla birlikte Nazoster burun spreyi, OTC (over the counter) yani “tezgahüstü” veya reçetesiz olarak satılabilen ilaç grubuna dahildir. Dolayısıyla Nazoster burun spreyini doğrudan eczaneye danışarak temin etmek de mümkündür. Ancak, hamilelerde veya çocuk sahibi olmak isteyenlerde bunun yanı sıra emziren annelerde kullanımının doktor danışmanlığıyla yapılması önerilmektedir.

Önerilen yazım: Rinoclenil aile hekimi yazabilir mi

Nazoster burun spreyinin içerisinde bulunan maddelere duyarlı kişilerde yan etkiler görülebilir. Spreyin kullanımı sürecinde; burun kanaması, burunda yanma, görme bozukluğu, farenjit (boğaz iltihabı), üst solunum yolu iltihabı, burunda ülserleşme, baş ağrısı, katarakt, koku alma bozukluğu, ve çocuklarda uzun süreli kullanımında büyümede yavaşlama görülmesi durumunda doktorunuza başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.