E-Nabiz

Buspon aile hekimi yazabilir mi

29.03.2022
Buspon aile hekimi yazabilir mi

Buspon aile hekimi yazabilir mi, buspon kırmızı reçete mı, buspon yeşil reçete mı, buspon nedir, psikolojik ilaçları aile hekimi yazabilir mi, buspon kim yazabilir ve buspon ne için kullanılır gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Buspon ilacı içeriğinde buspiron hidroklorür etken maddesini içeren bir ilaçtır.

Buspon Nedir? Buspon Ne İçin Kullanılır?

Buspon ilacı anksiyolitikler ismi verilen ilaçlar grubunda yer almaktadır. Bu tür ilaçlar merkezi sisteminde etkili olarak beyin içinde ki kimyasalların düzeyini değiştirmektedir. Buspon ilacı genel olarak endişe bozukluklarının tedavilerinde ve ruhsal çöküntü durumlarında ve endişe durumlarında tedavilerinde kullanılmaktadır. Bu tür rahatsızlıkların tedavileri uzman doktorlarca gerçekleştirilmektedir.

Buspon ilacını içeriğinde ki etken maddeye alerjiniz varsa, karaciğer rahatsızlığınız varsa, hamile ve emzirenlerde, sara hastalıklarında, karın rahatsızlıkları ve kas krampları gibi hastalıkların bulunmanız durumunda Buspon ilacını kullanmanız önerilmemektedir.

Buspon ilacının yan etkileri; mide bulantısı, göğüs ağrısı, kulak çınlaması, burun tıkanıklığı, baş dönmesi, sersemlik, baş ağrısı, sinirli haller, aşırı heyecan, parestezi, uyku bozukluğu, yorgunluk, terleme gibi durumlardır.

Buspon aile hekimi yazabilir mi?

Aile hekimleri Sağlık Bakanlığınca yayınlana genelge ile artık birçok ilacı reçete edebilmektedirler. Aile Hekimleri bu ilaçları yazıp tedavi sürecini de takip edip sonlandırabilirler.

Buspon ilacı antidepresan ilaç kategorisine girdiği için bu tür ilaçlar uzman hekimlerce reçete edilmelidir. Bu tür ilaçları eğer daha öncesinde uzman doktorunuz reçete edip rapor oluşturdu ise ve 3 aydan daha fazla kullanmanız gerekiyorsa Aile Hekiminiz bu rapor sayesinde size Buspon ilacını reçete edebilir. Ancak yine bu ilacı ne kadar süre kullanacağınıza Uzman Doktorunuz karar verecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.