E-Nabiz

Aile hekimi majistral ilaç yazabilir mi

14.03.2022
Aile hekimi majistral ilaç yazabilir mi

Majistral ilaç ismini duymuş muydunuz? Bu ilaçların hazır ilaçlardan çok farkı bulunur. Bu nedenle aile hekimi majistral ilaç yazabilir mi ? Bu alanda sizler de Majistral ilaç nedir ve aile hekimlerinin bu ilaçları yazma hususunda yetkisi nedir diye araştırma yapıyor olabilirsiniz. Konuya ilişkin olarak yazımızdan tam anlamı ile yararlanma imkanı bulabilirsiniz.

Majistral ilaç nedir?

İlaçlar iki türlü ayrılmaktadır. Birincisi hazır şişe olarak ya da kapsül, şase formatında hazır ilaçlardır. Bu hazır ilaçların formülü bellidir. Sanayi tipinde üretilir. Fabrikasyon çıkışlıdır. Yani ilaç sanayi tarafından tek bir formül ile ve tek bir kalıp ile üretilmektedir. Ecza depolarında ve eczane raflarında da yerini her biri aynı olmak kaydı ile almaktadır. Bir de formülünü eczacıların ya da uzman hekimlerin bildiği bir alan vardır. Eczacıların hazırlamış olduğu ilaçlara da majistral ilaç denir. Yani eczacının görevi sadece ilaç isimlerini bilmek, ezberlemek ve raftan ilacı alıp hastaya vermek değildir. Eczacı ilaçlar konusunda bu işin okulunu okumuş en deneyimli kişidir. Dolayısı ile ilaç hazırlamasını da bilir. İşte onun hazırladığı ilaçlar da majistral ilaçlardır. Ancak bu ilaçların raf ömrü ve kullanım ömrü vardır. Hazır ilaçlar gibi bir, iki yıl rafta beklemez. Anında reçete ile yapılır. Hastaya verilir. Açıldığı andan itibaren beş ya da on gün içerisinde tüketilip atılması gerekir. Aksi takdirde katkı ve koruyucu maddesi olmadığından bozulan bir şeydir.

Aile hekimi majistral ilaç yazabilir mi?

Aile hekimi hastanın raporu varise majistral ilaç yazabilir. Çünkü bu ilaçları branş hekimleri yazabilir. Örneğin cildiye hekimi tarafından verilmiş bir majistral formül var ise, bu 5 -6 aylık tedavi sürecini kapsar. Bununla ilgili bir rapor çıkar. Hasta belirli periyotlar ile bu ilacı almalıdır. Bunun için de her seferinde cildiye hekimine gitmesine gerek yoktur. Elindeki rapor ile aile hekimine başvurduğu zaman bu majistral ilaç reçetesi hastaya yazılacaktır

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.