E-Nabiz

Oksapar aile hekimi yazabilir mi

02.03.2022
Oksapar aile hekimi yazabilir mi

Aile hekimleri göz, cild ve psikiyatri ilaçları yazamazlar. Bu nedenle de genel olarak tedavi süreci gerektiren ve yan etkileri olan ilaçların aile hekimleri tarafından yazılmadığını görüyoruz. Peki oksapar aile hekimi yazabilir mi?

Oksapar aile hekimi yazabilir mi

Bu soruya cevap vermeden önce oksapar ilacının ne olduğunu ve genel olarak hangi tedavilerde kullanıldığını bilmemiz gerekir. Oksapar, düşük molekül ağırlıklı heparinler grubunda yer alan bir ilaç çeşididir. Bu ilaç vücudumuzda yer alan toplardamarların içerisinde bulunur. Burada istenmeyen çeşitli kan pıhtılarının oluşmasını engeller. Bu sayede daha sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı ve çeşitli hastalıklara yakalanmanızı engeller.

Oksapar ilacı aslında bir iğne ile vücudumuza aldığımız bir ilaçtır. Bu ilaç genellikle göbek, dizüstü, dirsek, sırt ve bel bölgelerinden alınabilir. Aile hekiminin bu ilacı yazabilip yazamayacağı konusuna gelirsek, aile hekiminiz bu ilacı maalesef ki yazamayacaktır. Bu nedenle de ilacı almak için doktorunuza başvurmalı ve reçete ile ilacı almalısınız.

İlacın size uygun olup olmaması bu konuda çok önemlidir. Doktorunuz sizlere bazı testler sonucunda ilacın size uygun olup olmadığını söyler. Eğer uygun ise reçetenizi yazar. Ayrıca dilerseniz evde dilerseniz de yine doktorunuzda bu ilacı kullanabilirsiniz. Oksapar ilacının çeşitli yan etkileri olması nedeni ile de aile hekimleri bu ilacı yazamaz. Ayrıca bir eczaneye reçetesiz giderseniz, Oksaoar ilacı sizlere maalesef ki verilemeyecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.