E-Nabiz

E-Nabız Kapatılırsa Ne Olur

17.01.2023
E-Nabız Kapatılırsa Ne Olur

Konu başlığını yazarken dahi bir kalp sıkışması yaşadığımızı söylemek abartı olmaz diye düşünüyoruz. E-Nabız kapatılırsa ne olur? Bu sorunun cevabını maalesef felaket tellallığı yaparak açıklamak durumundayız. Çünkü; E-Nabız faaliyete geçtiği andan itibaren sağlık sektörünün üzerinden büyük bir yük almıştır. Hem biz vatandaşların hem de sağlık kurumlarında çalışanlara büyük kolaylık sağlayan E-Nabız sisteminin kapatılmasını hiçbir şekilde temenni etmiyoruz. Ancak böyle düşük ihtimalli bir durum söz konusu olursa ne gibi sonuçlar doğurabileceğini gelin hep beraber inceleyelim.

E-Nabız Kapatılırsa Ne Olur?

Olası bir durumda E-Nabız kapatılırsa yerine mutlak surette E-Nabız gibi veyahut daha iyi geliştirilmiş bir sağlık veri sistemi gelmelidir. Çünkü; teknolojiyi iliklerimize kadar hissettiğimiz bu çağda eskisi gibi fiziki dökümantasyon sistemine geri dönmenin orta çağa geri adım atmak ile eşdeğer olduğu düşünüyoruz. E-Nabız kapatıldığı zaman yerine kendisi gibi bir sistem getirilmediği takdirde herkesin daha çok yorulacağını ve zahmet vereceğini şüphesiz hepimiz tahmin edebiliyoruz. Konuyu daha çok anlamlandırmak ve idrak edebilmek için gelin E-Nabız sisteminin bizlere sağladığı avantajları inceleyelim.

E-Nabız Sisteminin Faydaları

E-Nabız sisteminin bizlere sağlamış olduğu avantajların şüphesiz fayda sağladığını biliyoruz. Peki E-Nabız faaliyete geçtiği an vatandaşlara neleri vaat etti ve günümüze kadar neleri geliştirdi? Bunları sırasıyla maddeleyecek olursak;

  1. Tansiyon, şeker, nabız, kilo vb. değerleri sisteme kayıt edebiliyor ve sensör ile optimize çalıştırabiliyoruz.
  2. Kolayca kendimiz ve 18 yaş altı çocuklarımız için randevu alabiliyoruz.
  3. Organ bağışı hakkında birtakım işlemleri gerçekleştirebiliyoruz.
  4. Tahlil, patolojik ve radyolojik gibi sonuçlarımızı tüm verileri ile birlikte gözlemleyebiliyoruz.
  5. Tarafımıza yazılmış ve barkodlanmış reçetelerimizi inceleyebiliyoruz.
  6. Covid-19 salgınının dünyaya yayılmasına müteakip sisteme kayıtlanmış olan aşı, bağışıklık ve test gibi sertifikalar oluşturabiliyoruz. Ayrıca aşı randevuları alıp kolaylıkla takibini yapabiliyoruz.

Şimdi sorumuza tekrar gelecek olursak; E-Nabız kapatılırsa ne olur? İşte yukarıda sıralamış olduğumuz çoğu şeyi daha zahmetli gerçekleştirebilir hale geliriz. Kendimizi teknolojiden yoksun ve orta çağda gibi hissederiz. Zira orta çağda yaşamış olan ve tıbbın babası olarak adlandırılan İbn-i Sina gibi bir doktoru tasvirlerimizden ayrı tutuyoruz. Ancak kendisi bile şu an yaşıyor olsa tıp ile teknolojiyi asla birbirinden ayırmazdı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.